Награде “Александар Лифка” Сергеју Лозници и Светозару Цветковићу

На 32. издању Фестивала европског филма Палић, које ће бити одржано од 19. до 25. на Палићу и у Суботици, традиционално ће бити додељене награде „Александар Лифка“ за изузетан допринос европској кинематографији. Овогодишњи добитници престижног признања су украјински редитељ Сергеј Лозница у категорији иностраних стваралаца и глумац Светозар Цветковић у категорији домаћих стваралаца.

Награде ће бити лично уручене лауреатима –  Сергеју Лозници на свечаном отварању фестивала 19. јула, а Светозару Цветковићу 20. јула, на Летњој позорници на Палићу.

Сергеј Лозница рођен је 1964. године у граду Барановичи у СССР-у (данас у Белорусији), а одрастао је у Кијеву у Украјини. Дипломирао је примењену математику 1987. године на Кијевском политехничком институту. Од 1987. до 1991. радио је као научник у Кијевском институту за кибернетику, специјализујући се за истраживање вештачке интелигенције. Године 1997. завршио је студије на Државном институту за кинематографију (ВГИК) у Москви. Сергеј Лозница се бави филмом од 1996. године, а до сада је режирао 28 документарних филмова који су освојили бројне награде, као и пет играних филмова.

ATOMSVOID.

Његов дугометражни играни деби, филм „Моја радост“ (2010), премијерно је приказан у главној конкуренцији фестивала у Кану. Његови филмови – и играни и документарни – награђивани су најзначајнијим признањима, међу којима је ФИПРЕСЦИ награда на Канском фестивалу за филм „У магли“ 2012. године, награду за најбољег редитеља у програму Известан поглед у Кану за играни филм „Донбас“ 2018. године. Специјалну награду жирија у оквиру признања Л’Оеил д’Ор у Кану за филм „Бабин Јар. Контекст“ 2021. године, као и ИДФА награду за најбољи филм за „Господин Ландсбергис“ исте године, поред бројних других међународних признања. Године 2013. Сергеј Лозница основао је продуцентску кућу АТОМС & ВОИД. Од 2001. године живи у Европи и наставља да ради на документарним и играним пројектима.

Светозар Цветковић (1958) дипломирао је 1980. године глуму на Факултету драмских уметности у Београду у класи проф. Огњенке Милићевић. Године 1981. прикључио се ансамблу позоришта Атеље 212 где је био до октобра 2023. запослен као глумац. У позоришту Атеље 212 као и другим сценама у земљи остварио је преко 70 значајних улога у модерном позоришном репетоару са најзначајнијим редитељима домаће позоришне сцене.

Играо је у преко 100 дугометражних филмова, ТВ серија, ТВ драма, које су углавном продуциране у бившој Југославији и Србији, док су неке рађене у иностранству. Радио је са филмским редитељима који су битно утицали на профил југословенске кинематографије – Душан Макавејев („Монтенегро“, „Манифесто“, „Горила се купа у подне“), Живојин Павловић („На путу за Катангу“, „Задах тела“, „Дезертер“, „Држава мртвих“), Столе Попов („Срећна Нова ’49“, „Тетовирање“), Горан Паскаљевић („Време чуда“, „Танго Аргентино“) , Миша Радивојевић („Ни на небу ни на земљи“, „Буђење из мртвих“, „Одбачен“, „Како су ме украли Немци“), Александар Петковић („Хајдук“), Горан Марковић („Турнеја“, „Фалсификатор“, „Мноштво и мањина“, „Делиријум тременс“) као и са неким значајним светским ауторима и ауторима из тзв. окружења – Франко Роси („Qуо Вадис?“), Енки Билал („Бункер Палаце Хотел“, „Тyкхо Моон“), Горан Ребић („„Донау, Дунај, Дуна, Дунав, Дунареа“), Срђан Вулетић („Љето у златној долини“), Димитри де Клерк („Yоу го то мy хеад“).

За свој глумачки рад на филму добио је највиша признања у домаћој кинематографији у на фестивалима у Нишу, Сопоту, Новом Саду. Добио је награду, Гранд Приx за најбољег глумца на фестивалу у Магдебургу за филм „Горила се купа у подне“ 1994. као и награду Цритиц’с цхоице Аwард за најбољег глумца у Хјустону за филм „Yоу го то мy хеад“ 2017. године. Добитник је „Стеријине награде за животно дело“ 2025. у Новом Саду као и награде Павле Вујисић за целокупни допринос глумачкој уметности 2024 у Нишу. Члан је ЕФА – Европске Филмске Академије.

Фестивал европског филма Палић традиционално подржавају Министарство културе Републике Србије, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, Град Суботица, Европска унија кроз програм Креативна европа МЕДИА, као и многобројни пријатељи и медијски партнери.

Спонзор – пријатељ Фестивала европског филма Палић више од 20 година је Горки Лист, као незаобилазан део наше уметничке сценографије, али и партнер који подстиче ангажовање публике да истражује доживљаје презентованих филмских остварења кроз Горки Лист награду публике.

Светозар-Цветковиц-фото-Небојса-Бабиц-Оранге-студио

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *