Preminuo umetnik Balint Sombati

Sa neizmernom tugom obaveštavamo javnost i umetničku zajednicu da je 23. decembra u Budimpešti preminuo umetnik Balint Sombati (Szombathy Bálint).

Balint Sombati rođen je u Pačiru 1950. godine. Jedan je od osnivača i teoretičar neoavangardne umetničke grupe Bosch+Bosch, ponikle u Subotici. Ključni element njegovog rada bio je povratak eksperimentalnosti klasične avangardne poezije i likovne umetnosti, kao i prihvatanje kritičkog stava aktivizma. Aktivistički stav i ideološka kritika u Sombatijevom delovanju pojavljuju se već u dve antiratne akcije 1968. godine, no njegov istinski umetnički rad, uz sistematsko subverzivno razmišljanje, započinje početkom ’70. godina 20. veka.

Glavna odlika njegovog opusa, koji je nastajao do poslednjih dana, je prelaz između umetničkih žanrova i njihovo kombinovanje. Svaki medij mu je bio važan, počev od performativnih, interventno orijentisanih radova, preko raznovrsnih mejl-art aktivnosti i vizuelne poezije, do grupe radova usredsređenih na objekte i instalacije koje je radio poslednjih decenija. Sebe je smatrao nomadskim umetnikom.

U strukturalnom sastavu njegove umetnosti nailazi se na: crtež, grafiku, digitalnu grafiku, mejl-art, konceptualnu fotografiju, akcionu umetnost, umetnost performansa, video umetnost, hibridne žanrove (kolaž, montažu, vizuelnu poeziju), pisanu poeziju.

Nakon Subotice, Sombati je živeo u Novom Sadu, a poslednjih par decenija u Budimpešti, neprekidno povezujući dve umetničke sredine i delujući na znatno širem, centralnoevropskom umetničkom prostoru. Svom umetničkom delu pridodao je pisanje umetničkih i teorijskih tekstova, ali i – kako je sam o sebi govorio – „istraživanje lepote“.

Balint Sombati bio je dobitnik brojnih nagrada i priznanja, među kojima se izdvajaju: Književna nagrada „Lajoš Kašak“ (Pariz, 1989), Forumova nagrada za likovnu umetnost (Novi Sad, 1993), Nagrada „Sava Šumanović“ (Novi Sad, 2007), Nagrada „Mihalj Munkači“ (Budimpešta, 2008), Nagrada „Vladislav Ribnikar“ za najbolju izložbu (Beograd, 2015), Magyar Érdemrend Lovagkereszt (Budimpešta, 2018), Nagrada „Peter Nađapati Kukac“ (Bačka Topola, 2019).

Njegova dela sačuvana su u kolekcijama brojnih muzeja savremene umetnosti širom Evrope, od Beograda, Zagreba, Budimpešte, Ljubljane, preko Novog Sada i Subotice, do Oterloa i Londona.

Bio je višedecenijski prijatelj Savremene galerije Subotica, realizujući tu svoje umetničke i kustoske projekte. Ostavio je neizbrisiv trag u umetnosti, a svojim dostojanstvom zaslužio poštovanje brojnih saradnika.  Sećaćemo ga se sa poštovanjem i ljubavlju.

O datumu komemoracije javnost će biti naknadno obaveštena.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *