Прошле године Удружење грађана Корс спроводило је мерење квалитета ваздуха на 12 а овогодишњи резултати мерења готово су идентични.
Нисмо успели да издвојимо инцидентни део али и ове године мерења смо вршили у јутарњим и вечерњим сатима, на истим локацијама као и прошле године, рекао је Никола Перушић, асистент координатора пројекта додајући да се Суботица налази међу десет најзагађенијих градова у Србији, у равни са градовима који имају термо централе.
Иако струка каже да су главни узроци загађења индивидуална ложишта и саобраћај Перушић скреће пажњу на чињеницу да проблем јавља у вишим слојевима амосфере где се ствара нека врста „поклопца“ која не дозвољава да загађени ваздух оде.
Морамо се свакако сконцентрисати на елиминисање извора ситних загађења а предлог који смо дали јесте да се средства за енергетску ефикасност усмере ка социјално угоженом становништву.
Ова категорија становништва свакако је и енерегстки угрожена па доласком хладнијих дана ложи све што има при руци. То град може решити, доделом средстава, не онима који већ имају него баш овој категорији становништва.
Еко – трка за чист ваздух
У суботу, 30. новембра одржана је ревијална еко-трка за чист ваздух у Дудовој шуми са циљем да се истакне важност чистог ваздуха за физичку активност.
Спортисти па и они који се баве трчањем рекреативно знају колико је понекад забрињавајуће трчање у вечерњим сатима, каже Звездан Калмар, председник Удружења грађана Корс и истиче да граду недостају зелене површине.
Трчање и бављење неким спортом у затвореном простору није исто што и нпр трчати напољу а чињеница је да јужни део града , према насељу Прозивка нема адекватно место за рекреативно трчање. Из тог разлога многи су приморани да трче стазом поред самог пута где су загађења велика.