Даниел Ђивановић (СВМ): Град води политику уравнотеженог буџета

Савез војвођанских Мађара данас је на конференцији за медије сумирао постигнуте резултате у првој години мандата.

Прва година рада Скупштине града јасно показује да град води политику уравнотеженог буџета, циљане развојне политике и посвећености друштвеним вредностима а такав рад је могућ уз широку сарадњу наших одборника, служби, установа и грађана. Захваљујем се одборницима како позиције тако и опозиције што су расправе остале у оквирима предвиђеним за то и свима који су уложили труд да упркос политичкој кризи ово раздобље завршимо без озбиљнијих инцидената у скупштини града. Успели смо да сачувамо градску кућу коју смо наследили од предака и очувамо физичку безбедност грађана Суботице, рекао је Даниел Ђивановић, председник Скупштине града а потом истакао да се развој и напредак не постижу шетњама и блокадама него марљивим радом из дана у дан.

Ми у СВМ-у управо то и радимо. СВМ већ 31 годину а посебно последњих осам месеци стоји чврсто на страни објективне нормалности и то ће тако и остати.

Ђивановић је истакао да се СВМ држи постављених приоритета који се односе на очување градског језгра и идентитета Суботице, враћања Палића на туристичку мапу Европе односно на равномерни развој свих месних заједница.

Новоизабрана скупштина је за првих 100 дана рада донела кључне одлуке које су поставиле темеље за успешан рад у наредним месецима. Започела је реализација буџета за 2024. годину, усвојени су планови рада јавних предузећа и одређени правци капиталних инвестиција са акцентом на одржавање и развој образовних и социјалних установа. На шетој и седмој седници, донете су одлуке о коришћењу јавних повшина, модернизацији градског саобраћаја, усвојено је више значајних планских докумената а добијени су и нови регулациони планови за МЗ Дудова шума и поједине делове Кертвароша те донете одлуке о очувању и прошрењу зелених површина у граду. У материјалима седме и осме седнице истакле су се социјалне мере, уведена нова уредба у социјалним давањима и транспарентнија уредба у формирању цена комуналних услуга, рекао је Ђивановић и истакао да је на последњој седници добијен свеобухватан преглед буџетског пословања и развојних праваца Суботице.

Према консолидованом завршном рачуну градски буџет је био стабилан и ликвидан. Од 10,3 милијарди динара утрошено је више од 9,9. Приходи су били задовољавајући нарочито из пореза на зараде и пореза на имовину а што се тиче инвестиција релаизовани су значајни радови на водоводној мрежи у насељима Зорка, Макова седмица, изграђено је више километара нове мреже а започета је и санација депоније у Шандору. Завршено је пројектовање за водоснабдевање Доњег и Горњег Таванкута као и насеља Љутово а у току је и изградња нове амбуланте на Палићу. Асфалтирање улица обављено је на више окација у Доњем Таванкуту, Малом Радановцу, Новом Граду, Чантавиру и Палићу а важне одлуке донете су у вези јачања јавно-приватног партнерства будући да локална самоупарва и јавно предузеће нису имали довољно капацитета за самостално обављање градског превоза и послова дезинфекције, дезинсекције и дератизације, рекао је још Даниел Ђивановић.

Чила Голи заменица градоначелника изнела на конфренецији за медије очекивања да ће одборници на следећој седници усвојити план детаљне регулације за зону 2 што ће коначно пружити концепт за оне који тамо живе или инвестирају.

Урбанисти планирају још један план детаљне регулације који обухвата улицу Браће Радић у који је неопходно да се укључе услови Републичког завода за заштиту споменика културе како би улица сачувала јединствени изглед. План детаљне регулације за насеље Палић такође ће бити донет на једној од наредних седница којим ће се регулисати започети трендови изградње, рекла је Голи а потом истакла да је град и поред мање средстава задржао могућност конкурса за удружења, цивилна друштва и грађане.

Имали смо 168 успешних пријава грађана на конкурсу за енергетску ефикасност за шта је издојено 37,5 милиона динара а реализовали смо и неколико конкурса из области пољопривреде , субвенције за камате, осиграње, испитивање земљишта , набавку опреме и друге субвенције. Као и обично обезбедили смо средства за културне, спортске, омладинске и медијске, верске, социјалне и еколошке конкурсе а град учествује у има неколико међународних пројеката. У оквиру Интерег програма Ипа Мађарска Србија тренутно се реализује Опти бике 3 чија вредност износи  2,3 милиона евра док ће Суботици припасти 1,2, милиона евра. Током овог пројекта изградиће се 4226 м нових бициклистичких стаза и мост у Хајдукову. Партнер града је општина Томпа из Мађарске. Пројекат Схаринг валуес је стратегијски пројекат и његова вредност износи 5,2 милиона евра. Од тога Суботица ће добити 3 милиона као донацију, а у оквиру којег ће се одржати неколико туристичких манифестација, развој туристичких брендова и реконструкција крова Градске куће. Партнер на пројекту је Кишккунхалаш. Град суботица учествује у Интерег Ипа Хрватска програму пројектом енергетске ефикаснотси а вредност пројекта 868 хиљада евра, рекла је Чила Голи а потом се осврнула на решењем јавно превоза кроз модел јавно-приватног партнерства које је било једино разумно решење.

Транс- југ у потпуности испуњава оно што је уговором преузео међутим и даље преговарамо са суседним општинама о могућностима враћања међопштинског саобраћаја, додала је Голи.

Она се још осврнула на програм Чиста Србија, у оквиру којег ће канализациона мрежа у Суботици бити проширена за укупно 110 км у различитим месним заједницама док је наручилац радова Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре као и на најновије вести у области образовања да је Покрајински секретаријат определио 3,1 милион динара за школу Сечењи Иштван, 3,9 милиона за школу Петефи Шандор, 11,5 милиона за Мајшански пут за реконструкцију полигона иза школе односно 5,5 милиоа за Техничку школу Иван Сарић.

Нису изостале инвестиције за зајендице па је завршена обнова зграде културног центра у насељу Носа, обновљена је кровна конструкција култуног центра на Шупљаку а град је ове године издвојио 10,8 милиона динара за реновирање културног центра у Вишњевцу. Стављен је акценат и на безбедност грађана па је успостављена  добра комуникација са МУП-ом посебно због провала у Чантавиру и констатовано је да су полицијске акције биле успешне.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *