Polaganjem venaca na obeležja posvećena žrtvama Drugog svetskog rata i ratova iz perioda 1991–1999, u Subotici u petak je obeležen 4. jul – Dan borca i Dan ustanka protiv fašizma.
Sledimo put mira, slobode i antifašizma. Posvetimo se ekonomiji i napretku, učenju i humanosti. Sledimo nezavisnu i vanblokovsku politiku, za dobro svih nas. U to ime, čestitam vam 4. jul – Dan borca i 7. jul – Dan ustanka naroda Srbije protiv fašističkog okupatora i njegovih slugu, domaćih izdajnika. Obeležavajmo uvek naše pobede i ne zaboravimo naše pale borce, koji su ratovali i pobedili da bismo mi živeli u miru i slobodi. Cenimo to, rekao je predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a Aleksandar Toković i podsetio da se Dan borca koji je nazivan i „praznik ustanka naroda Jugoslavije“, obeležavao godišnjicu sednice Politbiroa Centralnog komiteta Komunističke partije Jugoslavije, održane 4. jula 1941. godine u Beogradu, na kojoj je doneta odluka o podizanju oružanog ustanka. On je istakao da se potvrda ove istorijske odluke – dizanja opštenarodnog ustanka – desila samo tri dana posle njenog donošenja, 7. jula 1941. godine, ispaljivanjem prvog ustaničkog hica u Beloj Crkvi, i dodao da je na nama da budemo nadahnuti patriotizmom u odbrani časti, poštenja, dostojanstva, celovitosti naše zemlje i državnog integriteta.
Vence na spomenike položili su predstavnici SUBNOR-a i lokalne samouprave, Severnobačkog upravnog okruga, Jevrejske opštine, brojnih organizacija i udruženja koja neguju antifašističke vrednosti, kao i porodice palih boraca.
Dan borca je za državni praznik proglašen 26. aprila 1956. godine i obeležavao se svake godine u čitavoj zemlji. Posle raspada SFR Jugoslavije postao je državni praznik Savezne Republike Jugoslavije, ali se kasnije obeležavao samo u Srbiji, gde je ukinut 2001. godine odlukom Vlade Srbije. Praznik se i danas, nezvanično, proslavlja u organizaciji Saveza udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata (SUBNOR).
Venci su najpre položeni na Spomenik žrtvama fašizma, na Trgu žrtava fašizma, a zatim i na Spomenik „Njihovoj vernosti“, u Parku Ferenca Rajhla.