200 хиљада евра, без јавне набавке, издвојено за нови сајт града

Дигиталхоусепоwер доо фирма је, која грађанима Суботице јесте непозната из простог разлога што је из Београда али је иста та фирма већ у два наврата урадила суботички градски сајт, овај други пут по цени од чак 200.000 евра.

Наиме, фирма Дигиталхоусепоwер 2021. године израђује градски сајт по цени од 8000 евра али 05. фебруара долази до хаковања истог, неколико месеци пре локалних избора, на којем се као што знамо налазе веома важне информације за грађане Суботице, као и веома важне одлуке  и уговори, каже Иван Ракић, заменик председника ГО ССП-а и истиче да су због сумњи на коруптивне радње послали захтев суботичком СУП-у и одељењу за високотехнолошки криминал да исте, уколико их је било и испита.

Ако вам неко уради лош посао он је крив али ако тог неког ангажујете поново онда сте криви ви, јасан је Ласло Чисар, председник ИО ГО ССП-а који потом износи и податак да је фирма практичном другим послом награђена добивши посао за израду овога пута дигиталне платформе за визуализацију и безбедност информационог система градске управе.

Оправадане су сумње да сајт израђен у wордпресс-у не може да кошта, ни у једном случају 20 милиона динара, пре свега јер је темплате за сајт купљен по цени од 59 долара и коришћен је већ 1415 пута за израду других сајтова, каже Ракић и истиче да и овај сада више него скуп сајт и мноштво грешака и мањкавости.

Ракић још тврди да фирма која располаже оснивачким капиталом од 3000 динара има блиске везе са секретаром секретаријата за општу управу и заједничке послове Петром Пантелинцем и изражава сумњу да је поменута особа учествовала у преговорима за овај посао и вероватно за исти била награђена.

За израду платформе фирма Дигиталхоусепоwер у власништву Стефана Радоњића из Београда, која је својим референцама, ваљда, гарантовала безбедност старог сајта који је да одсетимо хакован, за израду новог од града без јавне набавке добија невероватних 14,4 милиона динара и наравно то није све. За обуку оних који ће на сајту радити издвојена је сума од 82.500 динара а за додатну форензику и услуга анализе још 4,8 милиона динара.

Резултат свега је сајт који не испуњава ни минималне критеријуме безбедности који у реалном свету без надограђивања кошта највише до 2000 евра, рекао је још Ракић а потом позвао надлежне институције да почну да раде свој посао.

 

 

Леаве а Реплy

Yоур емаил аддресс wилл нот бе публисхед. Реqуиред фиелдс аре маркед *