U četvrtak, 13. februara u Srpskom kulturnom centru “Sveti Sava” održaće se predavanje na temu “Srpska nacionalna revolucija 1804 – 1835” istoričara Aleksandra Marušića.
Na predavanju će biti reči o uzrocima, toku i posledicama ovog izuzetno značajnog i kompleksnog procesa koji se odigrao na prostoru nekadašnjeg Beogradskog pašalukau prvim decenijama devetnaestog veka i koji je za posledicu imao stvaranje obrisa novovekovne državnosti. Pored podsećanja na vojni deo revolucije tj. oba srpska ustanka, njihove predvoditelje i Hadži Prodanovu bunu, posebna pažnja biće posvećena opisu i analizi diplomatske borbe da se dođe do zacrtanih ciljeva. Pričom o unutrašnjim promenama tadašnjeg društva u svim segmentima svakodnevnog života, uz poseban osvrt na donošenje i značaj Sretenjskog ustava zaokruži će se planirano izlaganje.
Predavanje počinje u 19 časova.
Aleksandar Marušić (Gornji Milanovac, 1977), istoričar. Na Filozofskom fakultetu u Beogradu završio studije istorije 2005. godine.
Od 2005. godine radi u Muzeju rudničko-takovskog kraja. Godine 2006. odbranio je stručni rad sa temom Rudničko-takovski kraj u listu „Pregled crkve eparhije žičke“ i stekao zvanje kustosa. Zvanje višeg kustosa stekao 2017. godine, radom Rudničko-takovski kraj, Milošev ustanak i vladarski dom Obrenovića: uticaji i prožimanja.
Bavi se istorijom XIX veka a glavna područja njegovih naučnih istraživanja su dinastija Obrenović, istorija rudničko-takovskog kraja, kulturna istorija gornjomilanovačkog kraja, kao i političke i društvene prilike rudničko-takovskog kraja u XIX veku.
Autor je i koautor niza značajnih izložbi Muzeja rudničko-takovskog kraja, objavio je niz značajnih naučnih radova, veliki broj tekstova u štampi, u katalozima izložbi, zbornicima radova. Priredio je publikaciju Uroš Petrović: odabrani radovi, objavljenu u Gornjem Milanovcu. Održao je niz predavanja, istorijskih časova o istoriji rudničko-takovskog kraja. Imao je mnogobrojne javne nastupe u medijima, snimanja dokumentarnih emisija o istoriji Opštine Gornji Milanovac, znamenitim ličnostima rudničko-takovskog kraja, Drugom srpskom ustanku i dinastiji Obrenović, kao i radu Muzeja rudničko-takovskog kraja.
Dobitnik je više priznanja, plaketa i zahvalnica za saradnju sa ustanovama i pojedincima, kao i za projekat „Obrenovići u muzejskim i drugim zbirkama Srbije i Evrope“. Posebno se ponosi svojim zalaganjem u radu sa publikom i mladima. Dobitnik je nagrade „Mihailo Valtrović“ za izdavački poduhvat godine, 2016. godine.