Предавање о Српској националној револуцији 1804-1835

У четвртак, 13. фебруара у Српском културном центру “Свети Сава” одржаће се предавање на тему “Српска национална револуција 1804 – 1835” историчара Александра Марушића.

На предавању ће бити речи о узроцима, току и последицама овог изузетно значајног и комплексног процеса који се одиграо на простору некадашњег Београдског пашалукау првим деценијама деветнаестог века и који је за последицу имао стварање обриса нововековне државности. Поред подсећања на војни део револуције  тј. оба српска устанка, њихове предводитеље и Хаџи Проданову буну, посебна пажња биће посвећена опису и анализи дипломатске борбе да се дође до зацртаних циљева. Причом о унутрашњим променама тадашњег друштва у свим сегментима свакодневног живота, уз посебан осврт на доношење и значај Сретењског устава заокружи ће се планирано излагање.

Предавање почиње у 19 часова.

Александар Марушић (Горњи Милановац, 1977), историчар. На Филозофском факултету у Београду завршио студије историје 2005. године.

Од 2005. године ради у Музеју рудничко-таковског краја. Године 2006. одбранио је стручни рад са темом Рудничко-таковски крај у листу „Преглед цркве епархије жичке“ и стекао звање кустоса. Звање вишег кустоса стекао 2017. године, радом Рудничко-таковски крај, Милошев устанак и владарски дом Обреновића: утицаји и прожимања.

Бави се историјом XИX века а главна подручја његових научних истраживања су династија Обреновић, историја рудничко-таковског краја, културна историја горњомилановачког краја, као и политичке и друштвене прилике рудничко-таковског краја у XИX веку.  

Аутор је и коаутор низа значајних изложби Музеја рудничко-таковског краја, објавио је низ значајних научних радова, велики број текстова у штампи, у каталозима изложби, зборницима радова. Приредио је публикацију Урош Петровић: одабрани радови, објављену у Горњем Милановцу. Одржао је низ предавања, историјских часова о историји рудничко-таковског краја. Имао је многобројне јавне наступе у медијима, снимања документарних емисија о историји Општине Горњи Милановац, знаменитим личностима рудничко-таковског краја, Другом српском устанку и династији Обреновић, као и раду Музеја рудничко-таковског краја.

Добитник је више признања, плакета и захвалница за сарадњу са установама и појединцима, као и за пројекат „Обреновићи у музејским и другим збиркама Србије и Европе“. Посебно се поноси својим залагањем у раду са публиком и младима. Добитник је награде „Михаило Валтровић“ за издавачки подухват године, 2016. године.

Леаве а Реплy

Yоур емаил аддресс wилл нот бе публисхед. Реqуиред фиелдс аре маркед *