Хуманитарна подршка народу Палестине

Удружење „Екославија“ и иницијатива „Подршка народу Палестине“ 29.03.2025. (субота), у просторијама удружења „Хардwиред“ у Суботици, организују хуманитарни догађај на ком ће се сакупљати новчане донације које ће бити уплаћене на паy пал рачун „Тхе Самеер пројецт“, иницијативи за помоц́ заснованој на донацијама, коју предводе Палестинци у дијаспори, која ради на пружању хитног склоништа и помоц́и расељеним породицама у Гази.

Желимо да на конкретан и симболичан начин, кроз анимирање наше заједнице помогнемо народу Палестине и истовремено дигнемо глас против незапамћеног геноцида у Гази. До сада је у њему живот изгубило преко 40 хиљада људи од чега трећина деце. Док се боримо за правду у нашој земљи, не можемо да не поменемо највећу неправду тренутно у свету, размере патње, страдања палестинског народа нам то не дозвољавају.

Један свет, једна борба!

У оквиру хуманитарног догађаја реализоваће се:

18:00 – Продајна изложба суботичких уметника

18:30 – Ленхарт тапес (дј сет)

20:00 – Промоција књиге песама „ГАЗИНСКИ ГЛАСНИК“ – Шабана Шаренкапића. Разговор са аутором води Горан Лончаревић. Свака донација добија примерак збирке.

21:00 – Наступ састава Дрöтари (Београд, Ковачица)

22:00 – наступ локалних Ђ-ева

На продајној изложби радове излажу: Даниел Тиквицки, Сенка Кокић, Јелена Грујичић, Едита Кадирић, Емил Кадирић, Марко Станковић, Милица Ружичић, Мирослав Лазендић, Вања Суботић, Светлана Ждрња, Лаура Сагмеистер, Ервин Кањо, Маја Ракочевић Цвијанов…

У здруженој акцији „Писањем узврати“, шест издавача са простора Југославије, узело је учешћа у објављивању књиге песама „ГАЗИНСКИ ГЛАСНИК“ – Шабана Шаренкапића. Стотину (и више) песама посветио је песник деци и страдалницима Газе – а стихови су израз саосећања са свим невиним жртвама Палестине. Уз донацију намењену у хуманитарне сврхе, добија се примерак збирке. Шабан Шаренкапић, писац, песник и прозаист, рођен је 1956. године у Новом Пазару. Студирао је политичке науке и југословенску књижевност. Оснивач је Културног центра „ДамаД“, покретач књижевног часописа „Мак“ и магазина „Хас“. Члан је Друштва писаца Босне и Херцеговине. Живи у Новом Пазару и Сарајеву. За књигу „Кафкин калфа“ добио је награду БУКС-а “Сулејман Табаковић”, за књигу „Кућа јасина“ награду „Стјепан Гулин“, а награду “Ћамил Сијарић” за књигу „Мазија“.

Дротари или котлокрпе је назив за занатлије које су некада крпили лонце и посуђе лутајући од села до села. Група Дрöтари је настала у Ковачици. Свирају под утицајем доом и блуес музике, са утицајем словачких војвођанских мелодија. Снимили су музику за два документарна филма. Уживо су наступали два пута: Чумић боок фест и Моунт оф Артан. Некада су били дуо и трио, а тренутно наступају као квартет.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *