Udruženje „Ekoslavija“ i inicijativa „Podrška narodu Palestine“ 29.03.2025. (subota), u prostorijama udruženja „Hardwired“ u Subotici, organizuju humanitarni događaj na kom će se sakupljati novčane donacije koje će biti uplaćene na pay pal račun „The Sameer project“, inicijativi za pomoć zasnovanoj na donacijama, koju predvode Palestinci u dijaspori, koja radi na pružanju hitnog skloništa i pomoći raseljenim porodicama u Gazi.
Želimo da na konkretan i simboličan način, kroz animiranje naše zajednice pomognemo narodu Palestine i istovremeno dignemo glas protiv nezapamćenog genocida u Gazi. Do sada je u njemu život izgubilo preko 40 hiljada ljudi od čega trećina dece. Dok se borimo za pravdu u našoj zemlji, ne možemo da ne pomenemo najveću nepravdu trenutno u svetu, razmere patnje, stradanja palestinskog naroda nam to ne dozvoljavaju.
Jedan svet, jedna borba!
U okviru humanitarnog događaja realizovaće se:
18:00 – Prodajna izložba subotičkih umetnika
18:30 – Lenhart tapes (dj set)
20:00 – Promocija knjige pesama „GAZINSKI GLASNIK“ – Šabana Šarenkapića. Razgovor sa autorom vodi Goran Lončarević. Svaka donacija dobija primerak zbirke.
21:00 – Nastup sastava Drötari (Beograd, Kovačica)
22:00 – nastup lokalnih DJ-eva
Na prodajnoj izložbi radove izlažu: Daniel Tikvicki, Senka Kokić, Jelena Grujičić, Edita Kadirić, Emil Kadirić, Marko Stanković, Milica Ružičić, Miroslav Lazendić, Vanja Subotić, Svetlana Ždrnja, Laura Sagmeister, Ervin Kanjo, Maja Rakočević Cvijanov…
U združenoj akciji „Pisanjem uzvrati“, šest izdavača sa prostora Jugoslavije, uzelo je učešća u objavljivanju knjige pesama „GAZINSKI GLASNIK“ – Šabana Šarenkapića. Stotinu (i više) pesama posvetio je pesnik deci i stradalnicima Gaze – a stihovi su izraz saosećanja sa svim nevinim žrtvama Palestine. Uz donaciju namenjenu u humanitarne svrhe, dobija se primerak zbirke. Šaban Šarenkapić, pisac, pesnik i prozaist, rođen je 1956. godine u Novom Pazaru. Studirao je političke nauke i jugoslovensku književnost. Osnivač je Kulturnog centra „DamaD“, pokretač književnog časopisa „Mak“ i magazina „Has“. Član je Društva pisaca Bosne i Hercegovine. Živi u Novom Pazaru i Sarajevu. Za knjigu „Kafkin kalfa“ dobio je nagradu BUKS-a “Sulejman Tabaković”, za knjigu „Kuća jasina“ nagradu „Stjepan Gulin“, a nagradu “Ćamil Sijarić” za knjigu „Mazija“.
Drotari ili kotlokrpe je naziv za zanatlije koje su nekada krpili lonce i posuđe lutajući od sela do sela. Grupa Drötari je nastala u Kovačici. Sviraju pod uticajem doom i blues muzike, sa uticajem slovačkih vojvođanskih melodija. Snimili su muziku za dva dokumentarna filma. Uživo su nastupali dva puta: Čumić book fest i Mount of Artan. Nekada su bili duo i trio, a trenutno nastupaju kao kvartet.