Povodom navoda o potencijalnim pravnim posledicama po roditeljsko pravo ukoliko, u znak podrške prosvetarima, deca ne pohađaju školu saopštenjem se oglasilo Dršutvo socijalnih radnika Srbije u kojem se ističe da prema Porodičnom zakonu, roditeljsko pravo podrazumeva zaštitu ličnosti, prava i interesa deteta. Staranje o detetu obuhvata: čuvanje, podizanje, vaspitavanje, obrazovanje, zastupanje, izdržavanje te upravljanje i raspolaganje imovinom deteta.
U skladu sa procedurama, Centri za socijalni rad su dužni da reaguju na svaku prijavu/sumnju da postoji ugrožavanje života, blagostanja i zdravlja deteta. Reagovanje je uslovljeno hitnošću situacije – one prijave u kojima je život, zdravlje i blagostanje deteta neposredno ugroženo uvek imaju prioritet. Pravo na obrazovanje, iako jedno od fundamentalnih prava deteta, može biti predmet razmatranja službe socijalne zaštite samo u situaciji kada je pristup obrazovanju ograničavan kontinuirano, sa namerom da se dete odvoji iz obrazovnog procesa. Kada se postupak pokrene, prvi korak je izrada procene: potreba deteta i roditeljskih kompetencija i kapaciteta roditelja da odgovore na potrebe deteta. Ova procena je ozbiljan proces, gde se u obzir uzimaju različiti aspekti roditeljskih kompetencija da vrše ovo pravo i odgovaraju na celokupne potrebe deteta. Dakle, u situaciji kada su, usled trenutne društveno-političke situacije, roditelji opravdano zabrinuti za bezbednost i mogućnost sistema obrazovanja da odgovori na potrebe dece u ovoj oblasti, Centri za socijalni rad nemaju nadležnost, jer je nadležnost Centara da štite prava deteta onda kada postoji kontinuirano i nameravano ugrožavanje prava deteta od strane roditelja. Prijava kojom se dovode u pitanje roditeljske kompetencije da ostvaruju roditeljsko pravo zato što dete trenutno ne šalju u školu, čak i da se desi, u Centru za socijalni rad bi bila odbačena, ukoliko ne postoje dodatne sumnje da je detetov život, blagostanje i zdravlje ugroženo.
Porodični zakon u članu 81, jasno propisuje situacije kada roditelj može biti lišen roditeljskih prava. Ovo su situacije u kojima roditelj zloupotrebljava prava ili grubo zanemaruje dužnosti iz sadržine roditeljskog prava i to ako: fizički, seksualno ili emocionalno zlostavlja dete, ako izrabljuje dete sileći ga na preterani rad, ili na rad koji ugrožava moral, zdravlje ili obrazovanje deteta, odnosno na rad koji je zabranjen zakonom, ako podstiče dete na vršenje krivičnih dela; ako navikava dete na odavanje rđavim sklonostima, ako je napustio dete; ako se uopšte ne stara o detetu sa kojim živi; ako izbegava da izdržava dete ili da održava lične odnose sa detetom sa kojim ne živi, odnosno ako sprečava održavanje ličnih odnosa deteta i roditelja sa kojim dete ne živi; ako s namerom i neopravdano izbegava da stvori uslove za zajednički život sa detetom koje se nalazi u ustanovi socijalne zaštite za smeštaj korisnika. Odluku o lišenju roditeljskog prava donosi sud, a ne Centar za socijalni rad.
Na kraju, želimo da naglasimo da osuđujemo pokušaje zloupotrebe propisanih poslova iz delokruga rada Centara za socijalni rad u cilju, kako se čini, zastrašivanja građana i građanki naše zemlje. Podvlačimo da roditelji, ako procene da su detetova bezbednost, zdravlje i obrazovanje ugroženi, imaju potpuno pravo da donesu odluku, da kratkoročno povuku decu iz sistema obrazovanja i da to neće dovesti do pokretanja procedura za oduzimanje deteta. Ovim oglašavanjem se trudimo da informišemo i edukujemo javno mnjenje, kako bismo stali na put površnim tumačenjima i neistinama o radu i dužnostima socijalnih radnika i drugih stručnih radnika Centara za socijalni rad. Za sva dodatna pitanja i nedoumice koje roditelji, prosvetari ili druge zainteresovane strane budu imali, stojimo na raspolaganju, stoji u saopštenju Društva socijalnih radnika Srbije.