Ona je navela da bi ovakvi događaji, koji utiču na ukupne odnose Republike Hrvatske i Republike Srbije, morali da se urede u bliskoj budućnosti, jer njihova svrha svakako ne proizilazi iz namere konstruktivne komunikacije i saradnje.
Jasna Vojnić je u svom obraćanju prvo podsetila da je u ponedeljak i utorak ove nedelje u Beogradu održana akademija za nevladine organizacije u organizaciji Erste fondacije. Radionici je, između ostalih, prisustvovalo pet državljanki Republike Hrvatske, koje su posvedočile da su ih u hotelu zadržali muškarci u civilu koji su se predstavljali kao „policija za strance“ i ispitivali ih do 4 sata ujutro, nakon čega im je dat rok od 24 sata da napuste Srbiju zbog ugrožavanja bezbednosti i godinu dana zabrane ulaska u zemlju.
„Ono što mi kao Hrvatski sabor moramo, jeste da sebi postavimo nekoliko pitanja: da li su svi događaji, od kojih je ovo samo jedan u nizu, usmereni na to da građani Republike Hrvatske požele da odu zauvek – i iz stanice i iz Srbije? Koji su pravi razlozi ovakvog tretmana naših građana? Ako je bezbednost srpske države zaista bila ugrožena, tražimo jasne dokaze i objašnjenja. A ako takvi dokazi ne postoje, onda možemo zaključiti samo jedno – da je to politički motivisano zastrašivanje. Hoćemo li pristati da izađemo iz igre samo zato što jedna strana grubo krši pravila osnovnih ljudskih prava?” upitala je Vojnić.
Ona je pozdravila izjavu ministra Grlića Radmana o protestnoj noti i merama koje će Hrvatska preduzeti na nivou Evropske unije: „Moramo sprečiti ovakve incidente u budućnosti zbog odnosa naše dve zemlje, ali i zbog nas koji tamo ostanemo kada se svi oni koji “nisu dobrodošli” iz razloga izbegavanja nelagodnosti povuku. Da li je tačno da se ova i mnoga slična pitanja ne mogu rešavati bilateralno, već ih moramo podići na međunarodni nivo?“ naglasila je Vojnić.
Ona je takođe navela da je opredeljenje i delovanje Republike Hrvatske uvek u pravcu ulaska Srbije u Evropsku uniju, ali da su ovakva pitanja grubog kršenja prava stranih državljana nespojiva sa evropskim vrednostima i ako se nastave, moraćemo da podignemo svest o ovim incidentima na međunarodnom nivou i da ih rešimo kroz institucije EU.
“Targetiranje pripadnika druge nacionalnosti, u ovom slučaju hrvatske, samo za potrebe svakodnevne politike odvlačenja pažnje je zaista nedopustivo. Radi potpune slike, moramo naglasiti da pored državljanki Republike Hrvatsea, iste noći u ovom incidentu, privedeni su i učesnici akademije iz Slovenije, Slovačke, Severne Makedonije, Albanije, Moldavije, Rumunije, Austrije i Češke“, rekla je Vojnić na kraju poručila:
„Verujemo da su u strahu velike oči,da masovni protesti širom Srbije nisu zanemarljivi, ali ipak ističem da mi kao Hrvatski sabor imamo odgovornost da jasno stanemo u zaštitu građana Republike Hrvatske, ali i da pošaljemo poruku da je Hrvatska uvek na strani pravde, dijaloga i evropskih vrednosti i da što pre pokrenemo dijalog po ovom pitanju“.