Она је навела да би овакви догађаји, који утичу на укупне односе Републике Хрватске и Републике Србије, морали да се уреде у блиској будућности, јер њихова сврха свакако не произилази из намере конструктивне комуникације и сарадње.
Јасна Војнић је у свом обраћању прво подсетила да је у понедељак и уторак ове недеље у Београду одржана академија за невладине организације у организацији Ерсте фондације. Радионици је, између осталих, присуствовало пет држављанки Републике Хрватске, које су посведочиле да су их у хотелу задржали мушкарци у цивилу који су се представљали као „полиција за странце“ и испитивали их до 4 сата ујутро, након чега им је дат рок од 24 сата да напусте Србију због угрожавања безбедности и годину дана забране уласка у земљу.
„Оно што ми као Хрватски сабор морамо, јесте да себи поставимо неколико питања: да ли су сви догађаји, од којих је ово само један у низу, усмерени на то да грађани Републике Хрватске пожеле да оду заувек – и из станице и из Србије? Који су прави разлози оваквог третмана наших грађана? Ако је безбедност српске државе заиста била угрожена, тражимо јасне доказе и објашњења. А ако такви докази не постоје, онда можемо закључити само једно – да је то политички мотивисано застрашивање. Хоћемо ли пристати да изађемо из игре само зато што једна страна грубо крши правила основних људских права?” упитала је Војнић.
Она је поздравила изјаву министра Грлића Радмана о протестној ноти и мерама које ће Хрватска предузети на нивоу Европске уније: „Морамо спречити овакве инциденте у будућности због односа наше две земље, али и због нас који тамо останемо када се сви они који “нису добродошли” из разлога избегавања нелагодности повуку. Да ли је тачно да се ова и многа слична питања не могу решавати билатерално, већ их морамо подићи на међународни ниво?“ нагласила је Војнић.
Она је такође навела да је опредељење и деловање Републике Хрватске увек у правцу уласка Србије у Европску унију, али да су оваква питања грубог кршења права страних држављана неспојива са европским вредностима и ако се наставе, мораћемо да подигнемо свест о овим инцидентима на међународном нивоу и да их решимо кроз институције ЕУ.
“Таргетирање припадника друге националности, у овом случају хрватске, само за потребе свакодневне политике одвлачења пажње је заиста недопустиво. Ради потпуне слике, морамо нагласити да поред држављанки Републике Хрватсеа, исте ноћи у овом инциденту, приведени су и учесници академије из Словеније, Словачке, Северне Македоније, Албаније, Молдавије, Румуније, Аустрије и Чешке“, рекла је Војнић на крају поручила:
„Верујемо да су у страху велике очи,да масовни протести широм Србије нису занемарљиви, али ипак истичем да ми као Хрватски сабор имамо одговорност да јасно станемо у заштиту грађана Републике Хрватске, али и да пошаљемо поруку да је Хрватска увек на страни правде, дијалога и европских вредности и да што пре покренемо дијалог по овом питању“.