Pola veka kako je Banat pružio ruku Bačkoj

Na prve pisane tragove o prekorečnom prelazu na Tisi kod Novog Kneževca nailazimo još iz vremena plemstva tog mesta, tadašnje Turske Kanjiže (naziv koji je Novi Kneževac nosio u periodu od 1717. do 1922. godine), rodonačelnika tih dinastija Marka Đurkovića po tituli „de Servijski“, koji krajem 18. veka nakon kupovine tih poseda 1. avgusta 1781. godine na licitaciji u Beču, ubira dobit od skelarenja i prometa robe koja mu je u to vreme pripadala državnim i županijskim zakonima, a od koje je i samo mesto živnulo i dobilo zamah u svom razvoju.

Montaža pilona na levoj obali mosta, novembar 1974.

Kasnije su plovni objekti i pontonski mostovi delili sudbinu turbulentnih vremena Turske Kanjiže i njenog suseda koji je ležao sa druge strane Tise, Kanjiže.

Neke su odneli vihori rata, a neke i sama voda u mirnodopskom periodu, usled ljudske nebrige i nemara.

Završni radovi, proleće 1975.

Početkom sedamdesetih godina prošlog veka skele i privremeni plivajući mostovi odlaze u istoriju, kada se dolazi do konačnog i dugoročnog rešenja u cilju ostvarivanja privrednog razvoja dveju opština i donošenja plana o izgradnji čeličnog mosta na obali Novog Kneževca.

Ostaci pontonskog mosta i danas vidljivi na bačkoj obali kao svedočanstvo jednog vremena

Kako je stajalo u samoj odluci koja je doneta na Skupštini opštine Novi Kneževac iz tog perioda, izgradnju mosta i pratećih objekata je u jednakoj srazmeri finansirala opština Novi Kneževac i opština Kanjiža, radi što tesnije povezanosti sa susednim opštinama u ostvarivanju privredne, kulturne i druge saradnje, polazeći od zajedničkih interesa i u tu svrhu najboljeg ekonomsko – saobraćajnog rešenja.

Izgradnja je poverena „Mostogradnji“ iz Beograda, a ukupna vrednost mosta je procenjena na 45.310.076,46 dinara.

Tabla povodom svečanog otvaranja 07. jula 1975. godine

Prvi radovi su započeti u jesen 1972.godine, da bi se izgradnja završila u kasno proleće 1975. Iste godine, 7. jula u čast tridesetogodišnjice pobede nad fašizmom je svečano otvoren čelični most „Pobede“ na Tisi kod Novog Kneževca.

Plivajući most kod Novog Kneževca 1939/40. godine

Po svedočanstvu starijih Kneževčana svečanost otvaranja je uveličalo desetak hiljada gostiju i meštana obe opštine.

Barže koje su bile povezane, a mogle su se rasklapati prilikom prolaska broda koji je išao dva puta nedeljno od Segedina do Zemuna

Viseći most postaje jedan od zaštitnih znakova naselja, te biva stilizovan i u samom grbu mesta.

Severoistična vrata Banata otvara, zatvara i čuva jedan od simbola Novog Kneževca – most „Pobede“ koji stoji kao najlepši ukras na njegovom obodu.

„Od svega što čovek u životnom nagonu podiže i gradi, ništa nije u mojim očima bolje i vrednije od mostova. – Ivo Andrić

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *