Ко то градском сајту у зубе гледа?

Суботички градски сајт коштао је градску управу 22.090.000 динара (188.803,42 евра). Према уговорима до којих је дошла Странка слободе и правде рекло би се и превише скуп за тако мало ничега али ко још сајту у зубе гледа?

Наиме, израда сајта 2022. године, који је већ постојао, ова фирма са једним запосленим, који у ИТ сектору има 40.000 динара плату израдила је за 990.000,00 динара таман толико да испуни услов мале јавне набавке да би касније та једна особа, ваљда, за тако компликован рад на сајту обучила неког за додатних 990.000,00 динара. Да би вести на сајту могле да се прочитају поред српског и на мађарском, хрватском и буњевачком Стефан Радоњић из фирме Дигиталхоусепоwер доо решава са додатних 990.000,00 динара а онда сајт пада.

Дешава се. Што би неки рекли колико пара толико музике па се великом брзином и због хитности, без јавне набавке истој фирми уплаћује се 14.400.000 милиона за израду дигиталне платформе за виртуелизацију и безбедност информационог система Градске управе Суботица а потом за услуге одржавања 1.180.000, израду маил платформе 1.180.000 а онда и за анализу и консталтинг током примене радних процеса и аутоматизације у областидигиталне реформе Градске управе Суботице још 1.180.000. Наравно ту је и 1.180.000 за анализу и форензику са носача података фајл сервера.

И све би то била једна предивна годишња бајка да се неко није усудио да постави једино логично питање: Да ли је ово очигледан пример корупције?

Одговор који је уследио из градске управе је да је Странка слободе и правде изнела низ малициозних лажи као и да је конкурс морао бити објављен на сајту града и да једино на тај начин град може да одобри средства некој фирми па и овој. На којем је сајту који је пао пардон имао проблем са преживљавањем рансомwаре напада на софтверску мрwжу је тачно конкурс био објављен нисмо успели да нађемо.

Градска управа: Цена од 200.000 евра је апсурдна и гротескна

Тврдња, поновљена у неколико наврата, да је веб презентација Града Град стајала 200 000 евра је, ем што је неистинита, апсурдна и гротескна. Као што су господа из ССП-а могли да виде из достављене документације, сама израда интернет презентације града, а према важећим позитивноправним прописима који се односе на тај део дигиталне реформе у Републици Србији коштала је 990 000,00 динара без ПДВ-а. Надаље, у следећој години, урађена је доградња постојећег новог сајта (говоримо све време о сајту на домену суботица.лс.гов.рс) на све језике у службеној употреби у Граду Суботици, тако да свака верзија има свој поддомен, управо из безбедносних разлога, али и лакшег и прецизнијег свакодневног одржавања и администрирања на језицима у службеној употреби у Граду Суботици. По питању интернет презентације, постоји и уговор о годишњем одржавању које Град кошта на месечном нивоу 82.500,00 динара.

Све ове информације су имали пред собом, али, из њима познатих разлога, нису их презентовали на начин на који то документи и истина захтевају.

Овде ћемо убацити и малу напомену, а тиче се заблуде да је ДИГИТАЛХОУСЕПОWЕР ДОО из Београда два пута радио интернет презентацију града, односно пре и после хакерског напада, како то тврде учесници конференције за медије. Грађани морају да знају да је Град Суботица готово две године имала две интернет презентације, од којих једна, она старија (на домену суботица.рс), а данас не постоји, али је била актуелна као званична до априла 2024. године, када смо одлучили да је укинемо и у потпуности пређемо на нову презентацију Града и то искључиво из безбедносних разлога у том тренутку.

Износ од двеста хиљада евра који се помиње за израду веб презентације града је малициозност најгоре врсте, јер су се на једном месту сабрале вредности свих услуга за готово 4 године које је Градска управа уговорила са поменутим привредним друштвом, а највећи износ се тицао поменуте дигиталне платформе са почетка текста, чија је функција значајнија и комплекснија него што лица на конференцији за медије могу да појме, стајало је у саопштењу за јавност градске управе за које из ССП-а тврде да га је написао Петар Пантелинац, једини прозван да је овај посао подизања, падања и рековалесенције сајта одрадио у договору са једном малом фирмом која, рекли би ради само и за Град Суботицу.

Приход од 6 милиона а нематеријални трошак од 5,6 милина

Само у 2023. години фирма са једним запосленим имала је приходе од преко 6 милиона а нематеријални трошак од 5,6 милиона. Фирма која ради све могуће форензике, преводе, анализе све ради на опреми у вредности од 266.000 динара, са једним човеком, оснивачем Стефаном Радоњићем.

Такође, фирма за трошкове плата издваја годишње мање од 300.000 динара па се поставља питање како је то и да ли је мгуће.

Фирма са приходом од 6 милиона у 2023. години,  у марту месецу 2024. постаје ПДВ обвезник па се поставља питање да ли је сама сума од 14,4 милиона динара пребачена пре склапања уговора, 30.априла 2024. године?

Иван Ракић (ССП): Ни коњ ни јелен него корупација

Уколико бисмо морали сликовито и сажето да дамо закључак на тврдње изнете на конференцији Градског одбора Странке слободе и правде у Суботици, он би изгледао идентично једној од завршних сцена једног од најбољих филмова домаће кинематографије „Поѕемља“, где приликом преласка реке у чамцу син види јелена и говори оцу: „Тата! Тата! КОНј!“, а овај се насмеје и милујући га по глави са родитељском љубављу каже: “Јелен. То је јелен“, закључак је градске управе или Петра Пантелинца како тврде у ССП-у у којем је он, кажу, заборавио да се не обраћа својим уцењеним страначким следбеницима, већ грађанима чији новац финансира његов рад, који се у највећој мери састоји у спровођењу страначке дисциплине и брањењу неодбрањивог у коментарима на друштвеним мрежама.

Сајт оваквог квалитета и могућности израђен је за 20 дана а гаранција на радове је 12 месеци.

ССП: Да не буде да само критикујемо

Да не буде да само критикујемо, Градском одбору ССП је драго да је, након наше ургенције, емаил начелнице ГУ Марије Ушумовић Давчик најзад исправљен и да ће грађани након 9 месеци моћи да јој пишу о својим проблемима, наводи се у саопштењу.

 

 

 

Леаве а Реплy

Yоур емаил аддресс wилл нот бе публисхед. Реqуиред фиелдс аре маркед *