Ko to gradskom sajtu u zube gleda?

Subotički gradski sajt koštao je gradsku upravu 22.090.000 dinara (188.803,42 evra). Prema ugovorima do kojih je došla Stranka slobode i pravde reklo bi se i previše skup za tako malo ničega ali ko još sajtu u zube gleda?

Naime, izrada sajta 2022. godine, koji je već postojao, ova firma sa jednim zaposlenim, koji u IT sektoru ima 40.000 dinara platu izradila je za 990.000,00 dinara taman toliko da ispuni uslov male javne nabavke da bi kasnije ta jedna osoba, valjda, za tako komplikovan rad na sajtu obučila nekog za dodatnih 990.000,00 dinara. Da bi vesti na sajtu mogle da se pročitaju pored srpskog i na mađarskom, hrvatskom i bunjevačkom Stefan Radonjić iz firme Digitalhousepower doo rešava sa dodatnih 990.000,00 dinara a onda sajt pada.

Dešava se. Što bi neki rekli koliko para toliko muzike pa se velikom brzinom i zbog hitnosti, bez javne nabavke istoj firmi uplaćuje se 14.400.000 miliona za izradu digitalne platforme za virtuelizaciju i bezbednost informacionog sistema Gradske uprave Subotica a potom za usluge održavanja 1.180.000, izradu mail platforme 1.180.000 a onda i za analizu i konstalting tokom primene radnih procesa i automatizacije u oblastidigitalne reforme Gradske uprave Subotice još 1.180.000. Naravno tu je i 1.180.000 za analizu i forenziku sa nosača podataka fajl servera.

I sve bi to bila jedna predivna godišnja bajka da se neko nije usudio da postavi jedino logično pitanje: Da li je ovo očigledan primer korupcije?

Odgovor koji je usledio iz gradske uprave je da je Stranka slobode i pravde iznela niz malicioznih laži kao i da je konkurs morao biti objavljen na sajtu grada i da jedino na taj način grad može da odobri sredstva nekoj firmi pa i ovoj. Na kojem je sajtu koji je pao pardon imao problem sa preživljavanjem ransomware napada na softversku mrwžu je tačno konkurs bio objavljen nismo uspeli da nađemo.

Gradska uprava: Cena od 200.000 evra je apsurdna i groteskna

Tvrdnja, ponovljena u nekoliko navrata, da je veb prezentacija Grada Grad stajala 200 000 evra je, em što je neistinita, apsurdna i groteskna. Kao što su gospoda iz SSP-a mogli da vide iz dostavljene dokumentacije, sama izrada internet prezentacije grada, a prema važećim pozitivnopravnim propisima koji se odnose na taj deo digitalne reforme u Republici Srbiji koštala je 990 000,00 dinara bez PDV-a. Nadalje, u sledećoj godini, urađena je dogradnja postojećeg novog sajta (govorimo sve vreme o sajtu na domenu subotica.ls.gov.rs) na sve jezike u službenoj upotrebi u Gradu Subotici, tako da svaka verzija ima svoj poddomen, upravo iz bezbednosnih razloga, ali i lakšeg i preciznijeg svakodnevnog održavanja i administriranja na jezicima u službenoj upotrebi u Gradu Subotici. Po pitanju internet prezentacije, postoji i ugovor o godišnjem održavanju koje Grad košta na mesečnom nivou 82.500,00 dinara.

Sve ove informacije su imali pred sobom, ali, iz njima poznatih razloga, nisu ih prezentovali na način na koji to dokumenti i istina zahtevaju.

Ovde ćemo ubaciti i malu napomenu, a tiče se zablude da je DIGITALHOUSEPOWER DOO iz Beograda dva puta radio internet prezentaciju grada, odnosno pre i posle hakerskog napada, kako to tvrde učesnici konferencije za medije. Građani moraju da znaju da je Grad Subotica gotovo dve godine imala dve internet prezentacije, od kojih jedna, ona starija (na domenu subotica.rs), a danas ne postoji, ali je bila aktuelna kao zvanična do aprila 2024. godine, kada smo odlučili da je ukinemo i u potpunosti pređemo na novu prezentaciju Grada i to isključivo iz bezbednosnih razloga u tom trenutku.

Iznos od dvesta hiljada evra koji se pominje za izradu veb prezentacije grada je malicioznost najgore vrste, jer su se na jednom mestu sabrale vrednosti svih usluga za gotovo 4 godine koje je Gradska uprava ugovorila sa pomenutim privrednim društvom, a najveći iznos se ticao pomenute digitalne platforme sa početka teksta, čija je funkcija značajnija i kompleksnija nego što lica na konferenciji za medije mogu da pojme, stajalo je u saopštenju za javnost gradske uprave za koje iz SSP-a tvrde da ga je napisao Petar Pantelinac, jedini prozvan da je ovaj posao podizanja, padanja i rekovalesencije sajta odradio u dogovoru sa jednom malom firmom koja, rekli bi radi samo i za Grad Suboticu.

Prihod od 6 miliona a nematerijalni trošak od 5,6 milina

Samo u 2023. godini firma sa jednim zaposlenim imala je prihode od preko 6 miliona a nematerijalni trošak od 5,6 miliona. Firma koja radi sve moguće forenzike, prevode, analize sve radi na opremi u vrednosti od 266.000 dinara, sa jednim čovekom, osnivačem Stefanom Radonjićem.

Takođe, firma za troškove plata izdvaja godišnje manje od 300.000 dinara pa se postavlja pitanje kako je to i da li je mguće.

Firma sa prihodom od 6 miliona u 2023. godini,  u martu mesecu 2024. postaje PDV obveznik pa se postavlja pitanje da li je sama suma od 14,4 miliona dinara prebačena pre sklapanja ugovora, 30.aprila 2024. godine?

Ivan Rakić (SSP): Ni konj ni jelen nego korupacija

Ukoliko bismo morali slikovito i sažeto da damo zaključak na tvrdnje iznete na konferenciji Gradskog odbora Stranke slobode i pravde u Subotici, on bi izgledao identično jednoj od završnih scena jednog od najboljih filmova domaće kinematografije „Podzemlja“, gde prilikom prelaska reke u čamcu sin vidi jelena i govori ocu: „Tata! Tata! KONj!“, a ovaj se nasmeje i milujući ga po glavi sa roditeljskom ljubavlju kaže: “Jelen. To je jelen“, zaključak je gradske uprave ili Petra Pantelinca kako tvrde u SSP-u u kojem je on, kažu, zaboravio da se ne obraća svojim ucenjenim stranačkim sledbenicima, već građanima čiji novac finansira njegov rad, koji se u najvećoj meri sastoji u sprovođenju stranačke discipline i branjenju neodbranjivog u komentarima na društvenim mrežama.

Sajt ovakvog kvaliteta i mogućnosti izrađen je za 20 dana a garancija na radove je 12 meseci.

SSP: Da ne bude da samo kritikujemo

Da ne bude da samo kritikujemo, Gradskom odboru SSP je drago da je, nakon naše urgencije, email načelnice GU Marije Ušumović Davčik najzad ispravljen i da će građani nakon 9 meseci moći da joj pišu o svojim problemima, navodi se u saopštenju.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *