Такође да напоменемо да ваш портал није деловао у законском оквиру према Закону о јавном информисању и медијима – чланови 90, 91 и 92. са ранијим вашим вестима где је такође више пута нарушаван углед наше високошколске институције.
Уколико се то не учини у законом прописаном року, бићемо принуђени да предузмемо све законом предвиђене мере и обратимо се надлежним законодавним органима ради заштите наших права и интереса.
С поштовањем,
Висока школа струковних студија за образовање васпитача и тренера
Банијска 67, 24000 Суботица, Република Србија
Достојанство личности и право на аутентичност
Члан 90
Достојанство личности (част, углед, односно пијетет) лица на које се односи информација правно је заштићено.
Објављивање информације којом се врши повреда части, угледа или пијетета, односно лице приказује у лажном светлу приписивањем особина или својстава које оно нема, односно одрицањем особина или својстава које има, није допуштено ако интерес за објављивање информације не претеже над интересом заштите достојанства и права на аутентичност, а нарочито ако се тиме не доприноси јавној расправи о појави, догађају или личности на коју се информација односи.
Приказом или описом сцене насиља у медију или медијском садржају не сме се повредити достојанство жртве насиља.
Карикатурално, сатирично, колажно и друго слично приказивање лица, не сматра се повредом достојанства, односно права на аутентичност.
Са обзиром да је у питању, из вашег мејла, угрожавање угледа саме установе замолили бисмо вас да нам напишете у чему сте тачно препознали повреду члана 90 јер изношење чињеница од стране појединаца у овом случају студената у блокади није угрожавање достојанства личности.
Уколико смо у преношењу повредили вашу личност где вас нигде нисмо назвали погрдним именима а ни приказали ваше лице упитно је да ли основ за кршење члана 90 имате.
Достојанство установе врши се нелегитмним одлукама, кршењем Закона, приказивањем лажних информација а никако не тако што ће неко о вама рећи мишљење а на основу свог искуства у раду или сарадњи са вама. То су у овом случају рекли студенти а право слободе мишљења у слободној држави је дозвољено (још увек). Замолили би вас да се пре свега тиме водите.
Не можете тужити сваког ко о вама пренесе информацију која се вама не допада јер тиме гушите слободу мишљења а о слободи медија и преношења оба извора није вредно ни говорити.
У неколико наврата покушали смо да вас контактирамо али се нисте јављали о чему постоји белешка док на наша питања нисте одговарали.
Иако о повреди члана 90 знате и сами нема ни говора напоменућемо да се не смете бавити уређивањем медија јер лично овај гест можемо назвати и сматрати покушајем застрашивања и претњом.
Приватан живот и лични записи
Члан 91
Информација из приватног живота, односно лични запис (писмо, дневник, забелешка, дигитални запис и сл.), запис лика (фотографски, цртани, филмски, видео, дигитални и сл.) и запис гласа (магнетофонски, грамофонски, дигитални и сл.), не може се објавити без пристанка лица чијег се приватног живота информација тиче, односно лица чије речи, лик односно глас садржи, ако се при објављивању може закључити које је то лице.
Малолетник се не сме учинити препознатљивим у информацији која може да повреди његово право или интерес.
Пристанак је потребан и за непосредно преношење лика или гласа путем телевизије, радија и слично.
Информација и запис из става 1. овог члана не могу се објавити без пристанка онога на кога се односе, ако би објављивањем било повређено његово право на приватност или које друго право.
Пристанак дат за једно објављивање, за одређени начин објављивања, односно за објављивање у одређеном циљу не сматра се пристанком за поновљено објављивање, за објављивање на други начин, односно за објављивање за друге циљеве.
Приватан живот ВСОВСУ не знамо али у ваш нисмо улазили нити нам је то намера уколико нисте нпр оштетили буџет школе или функцију злоупотребили у приватном животу тј. о њу се окористили. Ваш глас нисмо користили нити објављивали ваше било какве записе а све евентуалне записе конкретно поднету кривичну пријаву против пет студената добили смо на мејл редакције.
Пристанак других лица
Члан 92
Ако је лице из члана 91. ст. 1, 2. и 4. овог закона умрло, пристанак дају његов супружник, дете од навршене петнаесте године живота самостално, родитељ, крвни сродник у правој линији, усвојитељ или старатељ, односно други законски заступник, брат, сестра, правно лице чији је умрли био учесник (орган, члан, запослени) ако се информација, односно запис односи на његово учешће у том правном лицу или лице које је умрли за то одредио, односно лице које је позвано на наслеђе.
Престанком правног лица не престаје право учесника правног лица кога се лично тиче информација, односно запис.
Сматра се да је пристанак дат чим га је дало једно од лица из става 1. овог члана, без обзира на то да ли су друга лица одбила да га дају.
Искрено се надамо да сте члан 92 ставили из шале. Да не улазимо у дубљу анализу.
Замолићемо Вас да нам у најскоријем периоду одговорите на питања које вам постављамо јавно јер сте као одговорно лице ове установе то дужни:
- С обзиром да сте приложили линк Националног акредитационог тела где је списак установа ажуриран 25. априла молимо вас да нам доставите датум када је установа добила решење о настави на даљину као и када је поднет захтев?
- Зашто сте после 55 дана блокаде усвојили одлуку наставничког већа о деблокади иако нису наставници блокирали установу него студенти?
- Зашто сте дозволили као директорица ове установе да се пред вама прети студентима?
- Зашто се разматрали жалбе студената из огранка у Тутину када они апсолутно нису у блокади?
- Зашто студентима не дозвољавате улазак у просторије ако се већ настава за оне који желе да уче обавља онлајн?
- Зашто студентима не дозволите приступ подацима који број ученика прати онлајн наставу и који су то ученици?
Ваше одговоре објавићемо у целости.
Срдачно
Редакција Дневног портала