У организацији Завичајног удружења Банија вечерас је у галерији Отвореног универзитета, свечано отворена изложба о Банији.
После 14 година рада удружења данас смо се окупили на овом репрезентативном догађају да кроз ову изложбу сублимирамо наш рад, рекао је председник Скупштине удружења Банија Саша Граворац и истакао да је изложба ретроспектива мале али поносне Баније где су приказана и страдања овог народа.
Поносни смо што 30 година после свега онога што смо преживел и славимо нашу Банију и што кроз ову изложбу представљамо све оно што смо ми. Представљамо наш квалитет, традицију, обичаје као и покушај да својим радом и деловањем унапредимо средину у којој живимо. Дат је пијетет жртвама које су страдале кроз историју Баније јер наш слоган је био и биће: Жртве умиру два пута, онога пута када страдају и онда када буду заборављене, закључио је Граворац.
Свештеник Вељко Васиљев приликом отварања изложбе рекао је да је ово лепа и садржајна изложба из које много тога може да се научи о народу у Банији као и колико је њима вера, православље било битно. Посебну пажњу привукла је чињеница да међу свештеним лицима имамо епископа Бачког који је био родом Банијац, што сведочи повезаности наших простора са Банијом још од 19. века па до данас, рекао је Васиљев.
Сећања на Банију не умиру. Банијци питоме брежуљке, потоке, реке и шуме и после 30 година не могу да преболе а све од тужног догађаја 1995. године, када су силом прилика расељени по целом свету.
Банија је географска и историјска област која убухвата простор од Петрове горе до река Саве, Уне и Купе у данашњој Хрватској а већ градови у овој области су Глина, Двор, Петриња и Костајница.